2 Mayıs 2017 Salı

Ülkemizde Yalnızca Üç Tarihi Yapıda Bulunan Omphalion

Omphalion, Doğu Roma Dönemi’nde, İmparatorların törenle taç giydikleri yer olan, büyük mermer dairenin etrafında değişik renk ve boyutlardaki daireler ile bunların birleştiği kısımlarda opus sectile tarzında bezemenin yapıldığı özel bir bölümdür.

Bezemeleri ile benzer formu Türkiye’de sadece İstanbul Ayasofya Müzesi’sinde, Khora Manastırı’nda (Kariye Müzesi) ve Bursa, İznik Ayasofyası’nda rastlamaktayız. Eski Yunanca’da “Yer’in Göbeği ” anlamında, Omphalion (Delf’te Omphalos) olarakta, adlandırılan ve Doğu Romalılarca kutsal sayılan bu yer, Ortodoks, inançta Bizans İmparatorlarının Patrik tarafından taç giyme törenlerinin gerçekleştirildiği ve imparatorların bazı toplantıları izlediği yerdir.
Aşağıdaki resimlerde sırasıyla İstanbul Ayasofyası Omphalionu’nu ve İznik Ayasofyası Omphalionu’nu görebilirsiniz. Khora Manastırı’nda restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

İstanbul Üniversitesi-Arkeoloji/Sosyoloji
Mail : aleynacetintas@ogr.iu.edu.tr

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar

Öne Çıkan Yayın

Sümerli Öğretmenden Mektup Var

Fransızca ” culture ”, Latince ” colere,cult ” yani ekip biçmek, toprak işlemek fiiline ” –tura ” eklenmesiyle türetilen, bir halka özg...